Lidé z Chotýčan a Vitína na Budějovicku se o obalovně pro D3 dozvěděli pozdě. Chystají petice
Chotýčany - Lidé z Chotýčan a Vitína na Českobudějovicku jsou zděšeni. Teprve v těchto dnech se dozvěděli, že na sousedním pozemku, který patří obci Hosín, bude stát provozovna na míchání směsí pro stavbu dálnice D3.
„Máme obavy z hluku a prachu. Chotýčany a Vitín leží na silnici, po které se bude vozit do obalovny štěrk a odkud zase bude putovat konečný materiál. Nikdo o tom s námi nejednal,“ uvedla za některé obyvatele Chotýčan Pavla Trendová.
Záměr stavby, kde se za hodinu umíchá až 200 tun materiálu, přitom oznámila obec Hosín už před dvěma lety. Stavební úřad na ni vydal územní rozhodnutí, které vloni na podzim viselo jako vyhláška na úřední desce obce, to znamená ve vitrínce na budově úřadu.
Ačkoliv právě v té době se k záměru mohla vyjadřovat veřejnost, nevšimli si ničeho ani místní obyvatelé. A překvapeni jsou teď dokonce starostové okolních obcí.
„Kdo z nás se chodí dívat na úřední desku Hosína. Domluvili jsme se s Chotýčany, že se pokusíme do řízení ještě nějak zasáhnout. Samozřejmě, že máme strach z nárůstu těžké dopravy,“ uvedla starostka Vitína Jitka Havlová.
Také místostarosta Chotýčan Josef Kuneš tvrdí, že do poslední chvíle neměli o stavbě obalovny ponětí.
Provozovnu, kde bude sklad štěrku a několik desítek metrů vysoká stavba s násypkou, chtějí vybudovat Dálniční stavby Praha u objektu bývalé kafilérie. Hosín se už se stavebníkem domluvil na ceně za pozemky. Smlouva je ale vázána tím, zda investor získá do konce tohoto roku stavební povolení.
Sousední obce nemohou pochopit, proč se nedostaly do řízení jako jeho účastníci, když se jich obalovna vlastně nepříjemně dotkne.
„Postupovali jsme podle zákona. To znamená, že jsme oslovili vlastníky sousedních pozemků a objektů. Územní rozhodnutí bylo navíc oznámené veřejnou vyhláškou,“ uvedla Hana Píchová z českobudějovického stavebního úřadu.
Se stavbou souhlasí například krajský úřad, českobudějovický magistrát, správci silnic, hasiči a energetici. Jen lidé bydlící na příjezdové cestě v dokumentu chybí.
Podle Pavly Trendové se lidé chtějí o stavbě dovědět vše a případně se i bránit peticemi. To může být nepříjemné pro zastupitele Hosína, kteří o provozovnu stojí, už z pohledu slíbených peněz. Mají dosáhnout pěti milionů korun, přitom jen roční obecní rozpočet je sedm milionů.
Územní řízení ke stavbě už nabylo právní moci. Následovat má žádost o stavební povolení. „Zatím jsme ji nedostali,“ uvedla Hana Píchová ze stavebního úřadu.
***
„Kdo z nás se chodí dívat na úřední desku Hosína. Samozřejmě, že máme strach z nárůstu těžké dopravy.“ Starostka Vitína Jitka Havlová
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Čechy
|