NEWTON MEDIA MONITORING NEWTON Media a.s.

Plné znění zprávy

Lidé se ptali „svého“ hejtmana
15.12.2008  Mladá fronta DNES  str. 03  střední Čechy
(zuč)
DAVID RATH ODPOVÍDÁ ČTENÁŘŮM Jak kraj s novým vedením podpoří kulturu? Zaplatí dopravu do škol i dětem, které jezdí vlakem? Kdy se začnou opravovat silnice a co udělá krajský úřad pro výstavbu obchvatů kolem měst? Středočeši se ptali nového hejtmana.

Výběr nejzajímavějších otázek od čtenářů předložila středočeská MF DNES novému hejtmanovi Davidu Rathovi.

* Jaroslav Buchal, starosta Kácova: Jak chcete pomoci malým obcím do tisíce obyvatel? V návrhu rozpočtu na příští rok je půl miliarda navíc pro menší a střední obce.

* Jaroslav Buchal, starosta Kácova: Čím zamezíte neustálému odlivu mladých lidí z venkova?

Mohl by pomoci fond rozvoje malých a středních obcí. Je potřeba zajistit kvalitní veřejnou dopravu do malých obcí. A samozřejmě udržovat základní služby, jako je dostupné školství a zdravotnictví, aby se v malých obcích necítili tak, že jsou bez těchto důležitých věcí.

* Čtenář z Benešovska: Jak a kdy začnete opravovat středočeské silnice? Například takzvanou dálnici Praha – Karlovy Vary, její stav není kritický, ale přímo na zavření...

S tím naprosto souhlasím. Jezdím tam často a stav je zoufalý. Ale silnice patří státu a odpovídá za ni vláda a ministerstvo dopravy, ne Středočeský kraj. My můžeme jen apelovat na to, aby ministerstvo zařadilo opravu do svých priorit.

* Čtenář z Benešovska: Co bude s obchvatem Benešova? Kdy se chystá realizace, situace je neúnosná.

Není to problém jen Benešova, potýká se s tím i Slaný nebo Kolín. Otázky obchvatů jsou důležité, ale většinou jde o silnice první třídy, které kraji nepatří. Musíme tlačit na vládu a ministerstvo, čeká nás náročné jednání.

* Čtenář z Kolínska: Jak bude pokračovat výstavba dálnice D3 ve Středočeském kraji?

Dálnice D3 není v kompetenci Středočeského kraje. Je to stavba vlády, a záleží tedy jen na vládě, jak bude s její výstavbou pokračovat. Středočeský kraj může maximálně apelovat na vládu, aby tuto stavbu realizovala.

* Ondřej Seifert Kutná Hora: Budete podporovat stavbu takzvaného kutnohorského železničního oblouku (přiblížení železniční dopravy Praha – Kutná Hora k historickému jádru)? Jde o existující návrh přebudování úseku Kutná Hora hlavní nádraží (Sedlec u Kutné Hory) a zastávky Kutná Hora město tak, aby mohla být provozována osobní vlaková doprava přímo mezi historickými jádry Kutné Hory a Prahy.

Přiznám se, že o tomto projektu slyším poprvé. S Českými drahami jsme už jednu schůzku měli, ale pokud tento projekt skutečně reálně existuje a kraj s ním má co do činění, tak se tím budu určitě zabývat.

* Petr Holeček, Kralupy n. V.: Rád bych se zeptal, zda nové vedení kraje nadále počítá s podporou a realizací krajského silničního obchvatu okolo Kralup nad Vltavou a v jaké etapě příprav se tento projekt nachází?

Obecně podporujeme výstavbu všech obchvatů kolem měst, Kralupy nevyjímaje. Pokud vím, situace je rozpracována ve stadiu projektu a určitě to je věc, která se dostane na projednávání. Ale opět je to věc týkající se silnic první třídy, které kraji nepatří a který není v této věci rozhodujícím hráčem.

* Čtenářka z Votic: Jak to bude s výstavbou nového mostu u Střelítova? Stávající je z technických důvodů uzavřen od června roku 2006. Můžeme v příštím roce počítat s výstavbou?

Přiznám se, že o tomto mostu nevím nic. My ale chceme zpracovat digitální mapu silnic ve Středočeském kraji, která by mapovala, respektive popisovala stav a vytíženost komunikací. Postupně bychom opravovali silnice důležité a ty, které jsou na tom špatně. Pokud tento most je hodnocen jako důležitá stavba, budeme hledat cestu, jak jeho opravu zařadit do rozpočtu.

* Čtenářka z Rakovníku: Bydlím na venkově, mám dítko školou povinné. Od příštího roku bude dcera dojíždět do školy do 15 kilometrů vzdáleného (nejbližšího) města vlakem. Zajímalo by mne, jak budete řešit dopravu „školním vlakem“ zdarma. Pokud totiž projde akce školní autobusy zdarma, jak se vyhnete nařčení z diskriminace ostatních dětí, které nemají jinou možnost než výše zmiňovaný druh dopravy? Mimochodem, také se nepočítáme k horním deseti tisícům, na průměrnou mzdu zdaleka nedosahujeme, ale přesto si troufáme hradit dceři cesty sami.

Je trochu naší chybou, že jsme říkali školní autobusy. Správně je to doprava dětí a studentů do školy a ze školy zdarma, tedy nejen autobusy, ale i vlaky. Samozřejmě pokud rodiče o program zájem mít nebudou, mohou zakoupit dítěti normální jízdenku. Nikomu to vnucovat nebudeme. Má to ale pomáhat rodinám na venkově, kde nejsou školy, rodinu s více dětmi to skutečně zatěžuje. Je to jedno z opatření, které má bránit vylidňování venkova.

* Čtenářka z Čerčan: Jak zapadá podpora hospiců do koncepce zdravotnictví Středočeského kraje? Bude se kraj ve větší míře podílet na jejich financování?

Samozřejmě. Ale nejdřív je nezbytné mít vypořádanou situaci v základní síti zdravotnictví, tedy v nemocnicích. Hospice jsou zajímavou novinkou a doplňkem zdravotní péče. Musíme se na to dívat jako na doplnění, není to ale základní pilíř zdravotnictví a my musíme prioritně vyřídit ty pilíře. Pokud zbudou prostředky, můžeme pracovat i s hospici.

V. Nuhlíčková, Kutná Hora:

* Pane hejtmane, vzhledem k tomu, že se celý život pohybuji ve zdravotnictví, zajímalo by mě, jaký pohled máte na existenci agentur domácí péče, na jejich práci, a zda se míníte zabývat i touto problematikou?

Určitě míním. Myslím, že je to práce záslužná, pokud se dělá tak, jak má. Bude hodně záležet na tom, jak se kraj dohodne s těmito poskytovateli péče, a rád bych, aby se hodně provázaly s domovy důchodců, s domovy s pečovatelskou službou, aby tam byla komunikace a návaznost těchto dvou druhů služeb.

* Čtenář z Benešovska: Co s naším nemocným zdravotnictvím? Máte nějakou koncepci? A jak na lékaře, kteří jsou ovlivňováni společnostmi, které distribuují léky? Co se zdravotními pojišťovnami, které neinvestují peníze od lidí na správná místa?

Na to nelze odpovědět jednou větou. Doporučil bych seznámit se s programem a základními tezemi, které jsou na mých internetových stránkách a na stránkách sociální demokracie. Vedeme stálou debatu o tom, jak dál v českém zdravotnictví. Inspiraci hledáme v západních zemích, ve Francii, Německu, Rakousku. Tam jezdím studovat jejich systémy, tam máme hledat inspiraci.

* Čtenář z Benešovska: Budete podporovat také kulturu – kina a divadla, která to potřebují jako sůl? A když ano, jak konkrétně?

Kultura určitě pomoc veřejných prostředků potřebuje. Zmapujeme systém, který fungoval na kraji doposud, a musíme z něj vybrat to, co bylo dobré, a vylepšit to, co bylo špatné. Musí se ale podporovat kvalitní kultura. I když, co je kvalitní kultura, je velice subjektivní. Proto debata o kultuře a její podpoře je někdy složitá.

* Čtenářka ze Zruče nad Sázavou: V souvislosti s novým hejtmanem se neustále mluví o změnách ve zdravotnictví. K životu však také patří vzdělávání a potěcha ducha. Jak bude tedy nový hejtman pohlížet na kulturu?

Myslím, že kvalitní kultura se v dnešní době bez veřejných peněz neobejde. Jsem přesvědčen, že se kulturním aktivitám musí z veřejných rozpočtů pomáhat, a počítáme s tím. Máme vyčleněny peníze, chceme kulturu zapojit i do turistického ruchu.

* Ondřej Seifert, Kutná Hora: Jakou máte představu či záměr v případě dokončení obnovy bývalé jezuitské koleje v Kutné Hoře (České muzeum výtvarných umění), respektive, jakou máte představu o budoucím provozu budovy?

Ta rekonstrukce se musí dokončit. Můj záměr je udělat v této velmi cenné budově rektorát nové Středočeské univerzity a současně i jednu z fakult, zaměřenou na umění. Protože v této části budovy by měla zůstat i galerie, tak by se fakulta mohla propojit se studiem kunsthistorie, restaurátorství či nějaké malby. Myslím, že by to bylo důstojné sídlo Středočeské univerzity.

* Pavel Němec, Benešovsko: Protože musím ve svém zaměstnání každý měsíc odevzdávat výkaz odpracovaných hodin, rád bych věděl, jak máte rozplánovanou práci ve svých čtyřech zaměstnáních. I když připustím, že můžete intenzivně pracovat 16 hodin denně, pořád mi to vychází průměrně na čtyři hodiny v jednom místě. Zajímá mě, které ze svých zaměstnání chcete dělat poctivě a za která hodláte pouze pobírat mzdu?

Tak to je dotaz, na který snad ani nemá cenu odpovídat. Co k tomu dodat. Těžko na to odpovědět, ale pokud má tazatel pocit, že dělám něco špatně, má možnost mě nevolit.

* Čtenář z Berounska: Neustále jste vykřikoval, že chcete vyčistit posty na kraji od prominentů ODS, teď jste tam dosadil prominenty ČSSD. To vám připadá v pořádku? Nahradil jste straníky i lidi, kteří nebyli politicky angažovaní, takže jste ještě horší než občanští demokraté?

To je váš názor, který nesdílím. Nemocnice a nejen nemocnice byly prolezlé exponenty a prominenty z ODS či na ně napojenými lidmi. Prostě je logické, že každá nová vláda si s sebou přivede nový tým lidí, kterým věří.

* Čtenářka z Mělníku: Chodíte vždy upravený, míváte sladěné košile s kravatou. Baví vás oblékání? Radí vám třeba někdo, co si na sebe máte vzít?

Vždycky se mi líbilo v západoevropských zemích, že lidé na svůj zevnějšek dbají a berou ho jako důkaz úcty k druhým lidem. Lépe se přece dívá na upraveného člověka než na zanedbaného hastroše. Třeba i průvodčí v Anglii má sladěné kravaty se sakem. Péče o zevnějšek u nás tak běžná není, byť se to zlepšuje a snad i nadále bude. Trochu neskromně se možná chci pasovat do pozitivního příkladu. To ale myslím s nadsázkou. Radit si nenechám, většinou se oblékám v rychlosti během pěti minut.

* Jaroslav Buchal, starosta Kácova: Pane hejtmane, jak můžete konkrétně pomoci novému občanskému sdružení Program Sázava 21 – Sázava čistá, zdravá a romantická? Tento program zahrnuje celé rozsáhlé území Posázaví včetně přehradní nádrže Želivka jako největšího zdroje pitné vody pro Prahu.

Podporuji občanské iniciativy, které chtějí něco vylepšit, a za pozitivní považuji to, že takových sdružení působí ve středních Čechách poměrně hodně. Samozřejmě část z nich hledá peníze na své působení, ale myslím, že veřejný rozpočet by měl být omezen na aktivity, které, řekněme, jsou jednoznačně ve prospěch velké většiny lidí. Tedy nestačí mít jen bohulibý záměr, ale je třeba něco dokázat. Pokud toto sdružení právě teď vzniklo, doporučuji, aby ukázalo i za své peníze nebo za peníze sponzorů, co dokáže. Nejdřív je třeba něco dokázat a teprve pak si jít pro peníze daňových poplatníků.

Foto popis| Nový středočeský hejtman David Rath je na otázky zvyklý, zodpověděl všechny.
Foto autor| FOTO: MAFA – ARCHIV

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední čechy (střed)


 
© 2008 NEWTON Media a.s.
www.newtonmedia.cz